سوالات متداول

بسته بندی وکیوم فرمینگ چیست؟

بسته بندی وکیوم فرمینگ روشی بسیار بصرفه و بهینه می‌باشد، که برای بسته بندی محصولات متفاوتی مثل لوازم آرایشی بهداشتی، اسباب بازی، مواد غذایی، کالاهای مصرفی و … مورد استفاده قرار می‎‌گیرد.

برای تولید بسته بندی‌های وکیومی از فرایند وکیوم فرمینگ یا شکل دهی حرارتی خلاء استفاده می‌شود.

در تعریف ساده وکیوم فرمنیگ می‌توان گفت که با استفاده از قالب آلومینیومی و مکش هوا، ورق پلاستیکی گرمانرم شده را شکلدهی و سپس خنک می‌کنند تا شکل قالب را به خود بگیرد.

چند نوع بسته‌بندی وکیوم فرمینگ وجود دارد؟

وکیوم کارتی: پر استفاده ترین نوع بسته بندی وکیوم می باشد، و به نوعی ترکیب مقوای چاپ شده و قطعه وکیومی است، در این بسته بندی یا مقوای چاپ شده بین قطعه وکیومی قرار میگیرد و یا قطعه وکیومی بین مقوا قرار میگیرد. و معمولا سوراخی بالای بسته بندی ایجاد می کنند که امکان آویزان کردن محصول وجود داشته باشد.

وکیوم جوش های فرکانس: در این نوع بسته بندی پس از قرار دادن محصول درون بسته بندی دو قطعه وکیومی توسط دستگاه به هم جوش داده می‌شود تا بسته بندی مهروموم شود.

وکیوم کشویی: در وکیوم کشویی سه طرف قطعه اصلی را با دستگاه خم، خم یا تا می کنند و سپس یک کارت مقوایی یا پلاستیکی بصورت کشویی درون قطعه خم خورده قرار میگیرد تا بسته بندی کامل شود.

وکیوم استندی: این نوع بسته بندی به دو صورت استند معمولی و استند جعبه ای تولید می‌شود. استند معمولی بصورت یک تکه است که محصولات درون آن چیده می‌شوند و استند جعبه بصورتی است که درون یک حعبه مقوایی درب دار قرار میگیرد سپس محصولات درون جعبه قرار گرفته می‌شوند.

ظروف مواد غذایی: ظروف درب دار مثل لیوان ها و ظروف یکبار مصرف و  ظروب لبنیات که درب آنها به اصطلاح سیل شده است(مهروموم بسته بندی با لایه نازک آلومینیومی)، جز این نوع بسته بندی هستند.

وکیوم اسکین(ترموپک): این نوع بسته بندی وکیوم نیاز به قالب ندارد و به نوعی خود محصول به عنوان قالب عمل کرده و بسته بندی را شکل می‌دهد. در بسته بندی اسکین محصولات روی یک کارت مقوایی چیده می‌شود و سپس روی دستگاه قرار میگیرد و سپس ورق روی محصول و کارت وکیوم می‌شود.

وکیوم خاص(با امکان چاپ): این بسته بندی مانند بسته بندی های دیگر وکیومی است تنها تفاوت آن امکان چاپ کردن روی آن است که با دستگاه های مخصوص انجام می‌شود.

مواد اولیه بسته‌بندی وکیوم فرمینگ چیست؟

مواد اولیه بسته بندی های وکیومی ترموپلاستیک هایی مثل پی وی سی(PVC)، پت(PET)، هایمپک(HIPS) و ای بی اس می باشد.

چه محصولاتی را می‌توان با وکیوم فرمینگ بسته‌بندی نمود؟

محصولات آرایشی-بهداشتی، اسباب بازی، لوازم الکترونیکی، مواد غذایی، شیرینی و شکلات، کالاهای مصرفی و … را میتوان با وکیوم فرمینگ بسته بندی نمود.

قالب CNC وکیوم فرمینگ چیست؟

در سال های قدیم از روش ریخته گری برا ساخت قالب وکیوم استفاده میشد اما امروزه با وجود دستگاه های سی ان سی قالب های وکیوم با طراحی 3بعدی و دستگاه سی ان سی ساخته می شوند.

جعبه طلقی(دایکات) چیست؟

جعبه های دایکات از ورق های پی وی سی و پت ساخته می‌شوند، این جعبه ها در با تیغ های مخصوص برش داده و تا زده می‌شوند. امکان چاپ روی این جعبه ها وجود دارد.

نمایشگاه چاپ و بسته بندی و ماشین آلات وابسته ۱۴۰۲